Nie jest żadną tajemnicą, że w ostatnim czasie coraz więcej osób pragnie stosować w swoim domu nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zapewnią efektywne i energooszczędne zarządzanie przestrzenią. Wielu konsumentów decyduje się chociażby na montaż paneli fotowoltaicznych. Wspomnieć w tym miejscu należy również, że ostatnio coraz większą popularność u Klientów zdobywa zastosowanie w swoim budynku pompy ciepła. . Akcesoria tego typu są dostępne w wielu wariantach i konfiguracjach, co powoduje, że każda osoba znajdzie dokładnie to, czego potrzebuje.
Pompy ciepła – czym właściwie są?
W największym skrócie można powiedzieć, że pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które są wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ich bardzo dużą zaletą jest fakt, że mogą być stosowane w każdym budynku, zarówno tym nowym, jak i modernizowanym. Charakteryzują się więc wysoką funkcjonalnością oraz bardzo szerokim zastosowaniem.
Szczególną uwagę należy zwrócić na pompę ciepła powietrze – woda. Sprzęt tego typu wykorzystuje powietrze z zewnątrz (dolne źródło), które dzięki czynnikowi chłodniczemu i odpowiedniemu sprężeniu wytwarza ciepło użytkowe, które w dalszej kolejności może być przekazane do budynku. Najważniejszymi elementami pompy ciepła typu powietrze – woda są: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny oraz parownik. Oczywiście w stworzonej instalacji nic by nie działało bez czynnika roboczego. To właśnie jego zadaniem jest transportowanie ciepła z zewnątrz do wewnątrz budynku. Dzięki sprężarce czynnik zmienia postać na gazową, a w dalszej kolejności skraplacz umożliwia przekazanie ciepła.
Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?
W obecnych czasach na rynku jest dostępnych bardzo wiele modeli pomp ciepła. Różnią się one poszczególnymi parametrami technicznymi, co powoduje, że wcale nie tak łatwo jest wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb. W tym kontekście nie należy kierować się wyłącznie ceną. Bardzo często się bowiem zdarza, że sprzęty najtańsze będą wadliwe lub po prostu niewystarczające dla zapotrzebowania konkretnego budynku. Aby móc wybrać najwłaściwsze rozwiązanie dla siebie, warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami technicznymi. To właśnie one będą miały decydujący wpływ na funkcjonalność konkretnego urządzenia.
Pierwszym istotnym parametrem pomp ciepła jest COP (Coefficient of Performance). Jest to współczynnik, który wyznacza efektywność konkretnego urządzenia. Parametr ten określa stosunek ilości energii dostarczonej do pompy ciepła do ilości energii przez nią zużytej. W największym uproszczeniu można rzec, że jeśli współczynnik wynosi 4, to oznacza, że aby uzyskać 4kW ciepła, urządzenie zużyje 1kW energii. Oznacza to, że im wartość COP jest wyższa, tym lepsza efektywność pracy sprzętu.
Oprócz tego bardzo ważnym parametrem jest SPF. Współczynnik ten określa, jak wiele energii zostało zużytej w danym czasie, jednak dotyczy rzeczywistych warunków, w jakich pracuje konkretna instalacja. Parametr ten jest obliczany na podstawie realnych danych dla danego budynku, co powoduje, że każda przestrzeń będzie charakteryzowała się nieco innymi danymi.
Pompa ciepła – dlaczego warto?
Bardzo dużą zaletą pompy ciepła typu powietrze – woda jest to, że może być stosowana w już istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Bez względu zatem czy w swoim budynku posiadamy kaloryfery, czy też ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła znajdzie swoje bardzo szerokie zastosowanie i umożliwi dostarczenie do budynku dokładnie takiej ilości ciepła, jakiej potrzebujemy.
W kontekście pomp ciepła warto wspomnieć, że instalacja tego typu może w znakomity sposób zatroszczyć się o nasze finanse. Umożliwia bowiem podłączenie urządzenia do systemu fotowoltaicznego. Dzięki temu duża część energii elektrycznej potrzebnej do zasilania urządzenia może pochodzić ze słońca. Bardzo dużą zaletą pomp ciepła jest ich prosta i intuicyjna obsługa. Powoduje ona, że żadna osoba nie będzie miała problemu z właściwym użytkowaniem osprzętu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niektóre modele mogą być obsługiwane za pomocą smartfona. Powoduje to, że wszelkie najważniejsze parametry urządzenia mogą być ustawiane zdalnie, bez konieczności ruszania się z miejsca. Zapewnia to wygodę oraz komfort codziennej eksploatacji pompy ciepła.